DARMOWA DOSTAWA JUŻ OD 450 ZŁ

Jak działa powerbank? Najważniejsze informacje

Powerbanki to przenośne magazyny energii, które możesz wykorzystać do zasilania: smartfona, tabletu, laptopa, a nawet odpalenia samochodu. Możliwości powerbanków są uzależnione od napięcia wyjściowego, a także pojemności ogniw bateryjnych znajdujących się w obudowie urządzenia. Chcesz dowiedzieć się, jak działa powerbank i w jaki sposób wybrać najlepszy magazyn energii na rynku? Sprawdź ten krótki poradnik!

Zasada działania powerbanków – o co tu chodzi?

Nowoczesne urządzenia służące do przekazywania energii działają na naprawdę prostej zasadzie. Po załadowaniu ogniw bateryjnych znajdujących się w obudowie przenośnego magazynu energii można podłączyć do niego inne urządzenia elektryczne, np. przez kabel USB. Najnowsze powerbanki umożliwiają też ładowanie indukcyjne, choć taka forma przekazywania energii działa tylko na smartfonach wyposażonych w moduł indukcyjny.

W przypadku powerbanków prąd zawsze płynie w obu kierunkach. Jeśli chodzi o prąd wejściowy – to energia, którą powerbank przyjmuje z ładowarki podłączonej do gniazda sieciowego. Mianem prądu wyjściowego nazywamy napięcie, które powerbank dostarcza do innych urządzeń, celem ich naładowania.

Jak zbudowany jest powerbank?

Budowa przenośnych magazynów energii nie jest wysoce skomplikowana. To dość prosta konstrukcja składająca się z kilku elementów:

  • Obudowa – służy do stabilnego umiejscowienia ogniw bateryjnych ze sobą. Pełni też funkcję ochronną dla elektroniki urządzenia, a także ma walory estetyczne. Im lepsza obudowa powerbanku, tym dłuższa żywotność urządzenia. Wytrzymała obudowa ochroni urządzenie przed uszkodzeniami nawet w razie upadku ze znacznej wysokości.
  • Porty zasilania – są niezbędne, aby przekazywać i odbierać energię. Najnowocześniejsze powerbanki są wyposażone w złącza USB-C, standardowe USB, a także panele słoneczne i moduł indukcyjny.
  • Wyświetlacz – to dodatek, który nie zawsze występuje w powerbankach. Na wyświetlaczu są przedstawiane informacje o aktualnym poziomie naładowania urządzenia.
  • Ogniwa zasilające – bez ogniw bateryjnych, np. litowo-jonowych funkcjonowanie powerbanku byłoby niemożliwe. Kilka połączonych ze sobą modułów gwarantuje wysoki poziom wydajności oraz pojemność sięgającą nawet do 30 000 mAh. 
  • Sterownik – powerbank bez sterownika nie gwarantowałby bezpieczeństwa innych urządzeń podczas ładowania. Sterownik odpowiada za odpowiednie napięcie ładowania, dzięki czemu nie ma ryzyka, że urządzenie doprowadzi do spięcia elektrycznego. Co więcej, sterownik może wykrywać zmienność temperatur ogniw wewnątrz powerbanku. W razie przekroczenia bezpiecznego progu temperaturowego, urządzenie samoistnie się wyłączy.

Głównym zadaniem powerbanku jest zasilanie innych urządzeń elektronicznych. Taki sprzęt doskonale sprawdza się jako dodatkowe źródło prądu dla: smartfonów, tabletów, przenośnych kamerek, padów do konsoli, wideorejestratorów.

Nowoczesne powerbanki a straty energii i ładowanie – co warto wiedzieć?

Obecnie nawet najnowocześniejsze przenośne magazyny energii są wyposażone w przetwornice, które odpowiadają za odpowiednie napięcie i natężenie prądu do ładowania urządzeń. To przekłada się na pewne ograniczenia związane z minimalizacją gabarytów takiego sprzętu. Warto wiedzieć, że każde ogniwo bateryjne podczas ładowania i oddawania energii wytwarza ciepło. To wpływa na wydajność powerbanku. Im cieplejsze jest urządzenie, tym niższa jego wydajność. Oczywiście to nie oznacza, że powerbank należy trzymać w zamrażarce, aby działał ze 100% wydajnością!

Wystarczy zainwestować w urządzenie wykonane z materiałów oddających ciepło do otoczenia. W trakcie ładowania powerbankiem warto oddzielić bank energii od smartfonu lub innego urządzenia. Dzięki temu ryzyko pojawienia się zbyt wysokich temperatur jest ograniczone do minimum.

Ciekawostka! Powerbank narażony na długotrwałe oddziałującą wysoką temperaturę może zostać całkowicie uszkodzony lub dojdzie do zmniejszenia realnej wydajności ogniw bateryjnych. Skutkiem jest ograniczenie pojemności i utrzymywania energii w czasie przez konkretne moduły – nawet o kilkanaście procent.

Dodaj komentarz